Lovisa kan verkligen vara rolig och så himla ologisk i sitt resonemang. För några dagar sedan sa hon att Victor inte fick bo hos oss längre för hon var arg på honom. Jag frågade var han skulle bo och hon svarade att han fick bo hos Elvira istället. Jag påpekade då det uppenbara i att Victor då fick leka med Elvira hur mycket som helst om han skulle bo där, då kom hon på att det kanske inte var så bra trots allt och Victor fick fortsätta bo hemma.
Idag sa hon att hon ville ha en bebislillebror (precis som sin dagiskompis L), hon skulle ha två kompisar hemma (alla man kan leka me där visst kompisar), dels Victor och dels en bebislillebror. Hon blev lite lagom sur och ledsen när jag sa att hon nog fick ta och nöja sig med Victor för någon bebislillebror är verkligen inte aktuellt. Jag försökte också förklara att en bebis är ganska så tråkig och vill inte alls leka. Det var inget hon ville lyssna på. När hon senare bråkade med Victor om att få sitta i mitt knä föll slutligen poletten ner, för tänk att behöva ha en till som gör anspråk på mammas knä.
Imorgon firar vi inte alls så mycket påsk, vi kommer att hålla oss hemma och det enda utöver det vanliga är att barnen får sitt lördagsgodis levererat i påskägg.