Har hon blivit en sån nedrans latmask?

Ja, det började ju kaxigt med att jag skapade en kategori. Och ärligt talat, den hålls ganska så tom. Inte helt okej. Men vet ni vad, jag är fortfarande förkyld, det går aldrig över. Eller det går över nästan en hel dag lite då och då. Sen är det ont i halsen och rinn i näsan igen dagen efter. Jag vet att många kanske tycker att man kan strunta i det där, känner man sig inte helt vimmelkantig kan man träna ändå. Men det tycker inte jag. Jag kan förklara varför.

Om man är förkyld kan man få hjärthinneinflammation, det är inget trevligt, det kan bli värre också och man kan få hjärtmuskelinflammation, det är om möjligt ännu mindre trevligt. En som var närstående för till mig för några år sedan fick det. Bara sådär. Personen i fråga kände sig aldrig särskitl sjuk, tränade lite på gym och lirade lite badminton. Sen en natt gjorde det förbaskat ont i bröstet och det blev sjukhuset ett bra tag, först för att hitta felet och sen för att få ordentligt med vård. Det var en väldigt grå och orkeslös person som kom ut från sjukhuset. Återhämtningen tog sin tid den också.

Jämfört med det, är det inte bättre att liksom bara ligga lågt när man inte mår bra?

This entry was posted in Från soffpotatis till superpingla. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

* Copy this password:

* Type or paste password here:

121,314 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>