Efter mycket om och men kom vi slutligen iväg igår, det som tog längst tid i planeringen var att få Silvio vaken . Körningen gick bra, det är ju inte överdrivet mycket trafik en lördagkväll. Vi två tillfällen blev vi dock lite osäkra på vägen och ringde Roberto för att hitta rätt. Det gick sissådär, vi har tydligen väldigt olika sätt att hitta rätt på. Jag och Silvio vill veta vad det ska stå på skylten vi ska svänga vid, Roberto babblar på om gula hus, kossor och fan vet vad
. Jag upplyste honom vänligen om att jag tyvärr inte ser några gula hus i beckmörkret förrens det är för sent i bästa fall. Nu tror jag dock att jag har lyckats memorera de två tveksamma skyltarna till nästa gång. Roberto i sin tur funderade på att köpa mig extraljus i julklapp så jag kunde urskilja husfärger.
Väl framme fick vi lasagne, riktigt gott. Jag fick tyvärr lite för mycket allergi av hunden, det killade rejält i halsen, men gick som tur var över när jag la mig och slapp den värsta anstormningen av hundhår. Sov gott bortsett från en snarkande Silvio. I normala fall puffar (sparkar och slår) jag honom i sömnen om han snarkar, nu vaknade jag ordentligt och fick säga till honom. Resultatet av det är att jag är galet trött idag.
Upp tidigt och äta snabb frukost, sen på med "finkläderna" och packa in oss i bilen. Vi styrde kosan mot Falköping där konfirmationen skulle hållas. Kyrkan var fullpackad och Lovisa var på gång. När predikanten var tyst, under enskild bön, nattavrd och liknande tyckte hon att tystnaden var lite trist så hon pratade på som aldrig förr då.
In i bilen igen för att åka till samlingslokalen och frossa i smörgåstårta och fikabröd. Lite småprat med folket som var där, fick även tillfälle att träffa SIlvios andra syster .
Efter fikaracet var vi en liten tur hos Tella för att kolla upp lite med bredbandet. En väldigt, väldigt trött Lovisa somnade gott i sin fasters famn. Sömntutan sov sen hela vägen hem.
Lånade även del 2 o 3 som kommer efter Twilight, ska läsa dem strax. Just nu läser jag en bok som heter Kiss before Apocalyopse som verkar väldigt lovande. Jag fastnade snabbt i den. Baksidetexten lät nästan som om den skulle kunna vara beskrivningen till filmen Dogma. Ska bli spännande att se hur boken utvecklar sig.