Efterlängtad uppdatering?

Sorry att jag hållt er på halster så länge, men det var min natt på sjukhuset så jag har varit där sen igår morse. Nu är det dock tjejkalas här igen.
Victor gör enorma framsteg, vilken käpe han är. Helt otroligt.
Han har koll på läget igen, har ögonkontakt, gillar att titta på leksaker och avfyrar ett litet leende då och då. Idag slog han dessutom på stort och åt en flaska mat själv. Han har ju haft lite problem med att äta, men idag släppte den spärren vid ett tillfälle. Jag skulle tro att han får ha kvar sonden några dagar till, men det går helt klart åt rätt håll.
Ultraljudet idag såg fint ut, lungröntgen ska diskuteras imorgon och neurologen var nöjd så vi är snart på väg mot Växjö. Är de fullt nöjda med Victor imorgon får vi byta sjukhus. Underbart!
Neurologen sa att Victor eventuellt kan få epilepsi som en följd av sina skador han ådragit sig på hjärnan, dessutom får vi vara lite observanta så att han utvecklas som han ska, men förmodligen ska han inte fått några men.
Vilken underbar beskyddare han har, lillkillen. Fantastisk insats :D

This entry was posted in Övrigt. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

* Copy this password:

* Type or paste password here:

140,050 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>