Helgen som gick snabbt

Idag var det helt plötsligt söndag och sista dagen med lättja och ledighet. Det firade vi med ett besök på Grand Samarkand. Dels behövdes lite pysselsaker för Lovisa måste bygga ett hus till älvorna så att de kan komma med våren. Dessutom skulle jag kolla på skor och de jag hade läst om fanns till nedsatt pris, tyvärr en storlek för små så någon dag när jag inte har en massa barn med mig ska jag göra ett nytt försök och få hjälp och sådär. Knepiga fötter kräver sitt. Saknar att komma ut och röra på mig ordentligt sen mina bra skor blev för trasiga.

Efter shoppingturen åkte jag till Petra som hade anordnat Me&I-party idag. Jag har ju själv inte varit på något av deras partyn eller ens haft kläder därifrån även om jag varit nyfiken. Mycket fint fanns det, men lyckligtvis inte tillräckligt fint för att matcha prislappen. Däremot funderar jag på ett par vuxenplagg och tar mig en liten extra funderare, då det är ganska dyra (för mig) kläder så behövs lite betänketid. Annars var det jättetrevligt och kul att träffa folk är det ju alltid.

Nu ska jag umgås lite med symaskinen tänkte jag. Den minsta token ska få ytterligare en tröja. Tror det gör honom glad efter att morgondagens lekdate med bästisen fick ställas in då bästisen blivit sjuk.

This entry was posted in Barnkläder, Pyssel, Shopping, Vardagsliv. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

* Copy this password:

* Type or paste password here:

140,051 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>